Iespēja aprīkot dārzu ar laistīšanas sistēmu dārza kopējam ir apmēram tas pats, kas sākt lietot trauku mazgājamo mašīnu mājsaimniecībā: kad pierod, ir grūti iedomāties, ka varēja būt citādāk.
Laistīšanas sistēma
- Patērē mazāku ūdens daudzumu, jo laista dārzu mērķtiecīgi un precīzi.
- Ietaupa laiku.
- Augi netiek traumēti ar aukstu ūdeni dienas vidū, jo laistīšanu vari ieplānot naktī, vēlu vakarā vai agri no rīta.
- Sistēma aplaista dārzu vienmērīgi, citu pēc citas ieslēdzot un izslēdzot laistītājus.
- Augi ir veselīgāki un labāk pārziemo.
Iespējams ierīkot pilināmo laistīšanas sistēmu, kur dārzs saņem ūdeni pa atverēm apmēram 10cm dziļi ieraktā vai pa zemes virspusi ierīkotā caurulē. Tāda sistēma ir piemērota siltumnīcām un dobēm ar apjomīgiem augiem, kā arī rozēm, jo novērš ūdens nokļūšanu uz lapām. Pilienu laistāmās sistēmas pielieto arī ļoti šaurās vietās, kur nevar laistīt ar izsmidzināmo sistēmu. Pilienu caurulītes var likt zem mulčas kārtas.
Otrais laistīšanas sistēmas veids ir smidzināmā laistīšanas sistēma, kas salaista dārzu caur laitītājiem (sprauslām, pa kurām izšļācas ūdens). Statiskie laistītāji der, lai konstanti aplaistītu noteiktu teritoriju, neskarot dārza celiņus vai mājas sienas. Savukārt dinamiskie laistītāji lēnām griežas no 50 līdz 360 grādu apmplitūdā. Ja domājam par ekonomiju, tad firmas Hunter statiskie laistīšanas sprinkleri MP Rotator tiek uzskatīti par visekonomiskākajiem, jo taupa ūdeni un daudz vienmērīgāk nosedz laistīšanas laukumu nekā citi.
Ja ierīkosi automātisko (nevis manuālo, kad krānus atgriež un aizgriež ar roku) laistīšanas sistēmu, dārzs būs salaistīts arī, kad esi devusies prom no mājas. Automatizēta laistīšanas iekārta darbosies tevis noteiktajā diennakts laikā. Sistēmas apkalpošana prasa minimālu darbu. Lietus laikā sistēmas darbību apturēs lietus sensors. Tomēr vēsā vai īpaši karstā un sausā laikā vadības blokā būs nepieciešams veikt nelielas korekcijas – koriģēt patērētā ūdens apjomu. Modernākie – gudrie laistīšanas vadības paneļi paši seko līdzi laikapstākļiem un paredz laistīšanai piemērotu laiku, ilgumu, vadoties pēc meteostaciju laika prognozēm. Tās var vadīt arī no jebkuras pasaules vietas ar telefonu vai datoru.
Laistīšanas sezonai beidzoties, no laistīšanas sistēmas ar kompresoru izpūš ūdeni un tā var ziemot līdz pavasarim. Labi, ja firma, kas uzstādīja laistīšanas sistēmu, nepieciešamības gadījumā rūpēsies arī par tās tehnisko apkopi.
Lai pasūtītu automātisko laistīšanas sistēmu, ir nepieciešams zināt:
- Laistāmo platību (teritorijas plāns ar ceļiem un stādījumiem),
- Vadības paneļa novietojuma vietu (tā būs garāža, saimniecības telpa vai stāvēs ārpus mājas).
Kur ņems ūdeni? Jo vairāk ūdens pieejams, jo lētāka būs laistīšanas sistēma. Var ierīkot ūdens spices, kas būs lētāk nekā ņemt ūdeni no pilsētas ūdensvada. Vienā dārzā var ierīkot vairākas spices, lai ūdens daudzums būtu lielāks. Vienā spicē ir no 30 līdz 60l ūdens. Ja grunts ir smalka – ūdens būs mazāk. Atkarībā no pieejamā ūdens daudzuma rēķina, cik sprinklerus drīkst likt uz vienu laistīšanas zonu. Vadības panelis vadīs laistīšanu pa zonām, iedarbinot sprinkleru zonas nevis visas reizē, bet citu pēc cita.
Cik tas maksā? Laistīšanas sistēmas ierīkošanas cena svārstās no 4,00-7,0€/m2. To ietekmē zemesgabala lielums, konfigurācija, stādījumu daudzums, celiņi, u.c. Sistēmas var ierīkot arī vasarā: esošā zālienā, rūpīgi tiek atgriezta velēna, ieguldīta laistīšanas sistēma un velēnas novietotas atpakaļ. Zāliens ataug 2-4 nedēļu laikā.
Mūsu speciālisti palīdzēs izvēlēties vispiemērotāko risinājumu tieši Jūsu teritorijai, atbilstoši Jūsu vēlmēm un iespējām.